Pierwszy numer Przeglądu Numizmatycznego ukazał się w 1993 roku jako jedyne ogólnodostępne pismo naukowo-kolekcjonerskie, podejmujące szeroko tematykę zarówno dawnej, jak i współczesnej numizmatyki.

W latach 1993-2018 czasopismo ukazywało się jako kwartalnik i było dostępne w dystrybucji ogólnopolskiej w ofercie sklepów numizmatycznych, filatelistyczno–numizmatycznych, a także w stałej ofercie sieci EMPIK oraz w salonikach prasowych Kolporter. W tym okresie ukazało się 100 numerów Przeglądu Numizmatycznego, wszystkie w formacie A4, drukowane na papierze kredowym w pełnym kolorze.

W każdym numerze Przeglądu znajdował się aktualizowany co kwartał katalog – cennik monet polskich od 1916 roku do chwili obecnej. Dodatkowo niemal każde wydanie zawierało katalog tematyczny z cenami monet. Pismo posiadało znaczą grupę stałych prenumeratorów z Polski, Europy i USA.

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom Czytelników, wydawca periodyku - Stowarzyszenie Numizmatyków Profesjonalnych - podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu kompletnego archiwum Przeglądu Numizmatycznego na swojej stronie internetowej snp.org.pl.